Mariusz Gumiela
przedmioty ogólnomuzyczne

pedagog, organista, pianista, aranżer i kompozytor.

absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st im. K. Lipińskiego w Lublinie. Ukończył studia w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy na trzech kierunkach: organów, teorii i kompozycji (Wydział Instrumentalny w specjalności gra na organach pod kierunkiem prof. Piotra Grajtera, teorii muzyki oraz kompozycji pod kierunkiem Zbigniewa Bargielskiego.)  Kształcił się w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i Katowicach pod okiem wybitnych pedagogów, organistów, kompozytorów i teoretyków m.in. prof. Cz. Freunda, W. Szymańskiego, J. Świdra, A. Poszowskiego, A. Woźniaka, Z. Bargielskiego, P. Grajtera. Brał udział w wielu kursach organowych m.in. pod kierunkiem: G. Boveta, G. Zerera, J. Gembalskiego.

Jako pedagog przedmiotów teoretyczno-muzycznych, zatrudniony jest w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II ST. im. K. Lipińskiego w Lublinie od 2010 roku. Od 2013-2015 był wykładowcą na Kierunku Jazz i muzyka estradowa na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie, a od 2018 roku jest zatrudniony na stanowisku asystenta w Katedrze Pedagogiki Instrumentalnej i Teorii Muzyki na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie.

Uczestniczył i brał udział m.in.; w Studenckim Festiwalu Pianistycznym „Forte Piano” w A.M. Bydgoszczy, Festiwalu Organowym „Śladami Lubelskiego Fryderyka” w Filharmonii Lubelskiej, Międzynarodowym Festiwalu Organowym Lublin - Czuby, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach, Festiwalu „Lato Filmów” w Kazimierzu Dolnym. Prowadził koncerty muzyczne z cyklu „Radiowa Lekcja Muzyki” w Radiu Lublin.

Udziela się również jako kompozytor i aranżer, skomponował i nagrał m.in.: muzykę wraz z zespołem Dolce Vita do filmu dokumentalnego „Profesor Maciejewski” dla TVP, zaaranżował i wykonał muzykę S. Prokofiewa „Piotruś i Wilk” z zespołem Summer Septet na żywo do filmu animowanego, skomponował na duet - fortepian z altówką i wykonał muzykę na żywo do pokazu specjalnego związanego z odrestaurowaniem cyfrowym przez Filmotekę Narodową filmu „Bestia” Aleksandra Hertza z 1917 roku (Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, Kazimierz Dolny.)

Jest członkiem i liderem zespołu Dolce Vita oraz założonej w 2018 r. orkiestry szkolnej GumiBand. Bierze udział w wielu projektach muzycznych uczestnicząc jako organista, pianista, aranżer, kompozytor i dyrygent w koncertach m.in.: w Filharmonii im. H. Wieniawskiego w Lublinie,  Centrum Spotkań Kultur w Lublinie, w Trybunale Koronnym, na Zamku Lubelskim, czy na Festiwalu Noc Kultury w Lublinie.

Laureat Nagrody Prezydenta Miasta Puław za działalność w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.